2025. 04. 15. 11:29:10
Ragadós száj- és körömfájás betegség utoljára több, mint 50 évvel ezelőtt volt Magyarországon, ezért mindenkit váratlanul ért a bejelentés, amikor 2025. március elején egy kisbajcsi szarvasmarhákat tartó telepen azonosították a betegséget, ami elsősorban a páros ujjó patás állatokat fertőzi. Legnagyobb veszélyben a szarvasmarhák, juhok, kecskék, bivalyok vannak, de a sertéseket is érinti a betegség, valamint a vadon élő állatok egy jelentős részét. Habár a betegség emberekre nézve szerencsére nem veszélyes, a legnagyobb problémát mégis az jelenti, hogy a már megfertőzött állatokat nem lehet kezelni, az egyetlen megoldás a teljes állomány leölése és felszámolása. Ez egy zárt állatartó telepen viszonylag könnyen kivitelezhető, ha azonban a vírus kikerül onnan és a vadon élő állatok között is elkezd terjedni, annak beláthatatlan következményei lehetnek.
A betegség terjedését a fertőzött állattartó telepeken belül az állatállomány megsemmisítésével, valamint további járványügyi intézkedések bevezetésével lehet megpróbálni lokalizálni. Ezek közé tartozik a telepek lezárása, a kereskedelmi láncok megszakítása, a telepeken dolgozók ruházatának helyben történő fertőtlenítése, valamint a gépjárművek kerekeinek vegyszeres mosása is. Ám mivel a betegséget okozó vírus rendkívül fertőzőképes, mindezen intézkedések ellenére is könnyen átterjedhet egyik állattartó telepről a másikra. Vírushordozó állatokból származó nyers hússal, bőrrel, szőrrel, gyapjúval, fertőzött takarmánnyal, trágyával, alommal egyarát rendkívül könnyen terjed a betegség nagyobb távolságokra is.
Az elsődleges károkat természetesen az állattartó telepek szenvedik el, hiszen ahol a betegség megjelenik, ott teljes mértékben fel kell számolni az ott lévő állat állományt. Ez eddig négy helyen történt meg: Kisbajcson, Levélen, Darnózselin és Dunakilitin. Világosan látható például egy tejelő szarvasmarha állomány leölését követően, hogy a tulajdonos elveszíti bevételét, az ott dolgozók a munkájukat, a tejfeldolgozó üzem az alapanyaga egy részét és így tovább. Tágabbra tekintve a szomszédos országok hazánkat érintő zárása miatt a többi, nem fertőzött telepről sem fogadják a húsukért tartott állatokat, beláthatatlan időre számukra is megszűnik a piac. Hiába gondolja valaki, hogy nem érintett ebben a szerencsétlenségben, szakértők szerint a járvány tovább terjedésével rendkívül jelentős gazdasági károkat okozhat az országnak, közvetve mindannyiunknak.
Többek között emiatt is kiemelt fontosságú, hogy sikerül-e lokalizálni a jelenlegi gócpontokat és megakadályozni a betegség tovább terjedését. Mivel a lappangási idő 10-14 nap is lehet, ezért nem szabad megnyugodni és lazítani a bevezetett intézkedéseken azután sem, hogy egy ideje nem fedeztek fel újabb fertőzést. Mi magunk is észleltük az egyik napról a másikra robbanásszerűen megnövekedett igényt a témához szorosan kapcsolódó táblák körében. Továbbra is elérhető a webáruházban többek között a zárt állattartó telep tábla, az állategészségügyi zárlat tábla vagy a telep területére idegenek belépését tiltó tábla, melyek mindegyike a fertőzés terjedésének megállításában játszik fontos szerepet. Bízunk abban, hogy az intézkedések hatásosak és nem gyűrűzik tovább a járvány, mert az mindenki számára érezhetően káros és rossz, működési területtől függetlenül.