Ebben a cikkben bemutatjuk, milyen táblákra van szükség egy napelemparkban, milyen előírások vonatkoznak ezekre és hogyan lehet elkerülni a bírságokat és működési kockázatokat.
A napelemparkok gyors ütemű terjedése nemcsak technológiai vagy energetikai kérdéseket vet fel, hanem olyan gyakorlati szempontokat is, mint a biztonságos üzemeltetés és a jogszabályi megfelelés. Ezek közül az egyik leggyakrabban elhanyagolt, mégis kiemelten fontos terület a megfelelő figyelmeztető és információs táblák elhelyezése. Pedig a jogszabályi háttér világos és egyértelmű, a jelzések kihelyezése nem opcionális, hanem kötelező. A napelemparkok tábla elhelyezésére több hazai és nemzetközi szabályozás is vonatkozik, többek között:
54/2014. (XII. 5.) BM rendelet (OTSZ) - Országos Tűzvédelmi Szabályzat
MSZ EN 62446, MSZ HD 60364, MSZ 2364 - villamos biztonsági szabványok
Ezek alapján a megfelelő táblázás nem csupán ajánlott, hanem kötelező és hatósági ellenőrzés során a hiányosságok komoly következményekkel járhatnak.
Milyen kötelező jelzés típusok kellenek egy napelemparkba?
1. Biztonsági- és figyelmeztető táblák
Ezek célja az élet- és vagyonbiztonság védelme. Elsősorban villamossági és figyelmeztető jelzések szerepelnek ebben a kategóriában.
Vigyázz! Nagyfeszültség! Életveszélyes! tábla. Kötelező minden olyan ponton, ahol nagyfeszültség van jelen (pl. inverter, elosztó szekrény stb.)
Áramütés veszélye piktogram. Minden elektromos eszközön, berendezésen fel kell tüntetni.
Üzemi terület! Illetékteleneknek belépni tilos! A napelempark területére csak felhatalmazott személyek léphetnek be.
Vigyázz! Kétirányú betáplálás. Több szempontból is fontos, hogy az elektromos hálózatba két irányból is érkezhet áram.
2. Tűzvédelmi táblák
A napelemrendszerek tüzet nem gyakran okoznak, de ha valamilyen okból mégis bekövetkezik egy tűzeset, a visszatáplálás miatt fokozott a veszély a mentési-, oltási munkálatokat végzőkre nézve.
Napelemes rendszer leválasztó kapcsoló. A főkapcsoló és rendszerleállítási pont helyének jelölésére szolgáló tábla.
Napelemes rendszer tűzeseti AC lekapcsoló. A váltakozó áramú berendezések lekapcsolási helyének jelölésére szolgáló tábla.
Napelemes rendszer tűzeseti DC lekapcsoló. Az egyenáramú berendezések lekapcsolási helyének jelölésére szolgáló tábla.
3. Műszaki információs táblák
Üzemeltetők, karbantartók, hatóságok és tűzoltók számára nélkülözhetetlen jelzések. Ide tartoznak többek között a napelemes rendszer főbb adatai: névleges teljesítmény, inverter típusa, gyártója. Továbbá a karbantartásért felelős cég elérhetőségei, valamint információk az adatkapcsolat meglétéről (pl. GSM modul, távfelügyelet).
4. Területvédelmi és adatvédelmi táblák
A napelempark területének védelme a körbefutó kerítés mellett sok esetben kamerás megfigyeléssel is történik. Ennek szabályairól részletesen írtunk ebben a blog cikkben, de alapvető fontosságú a GDPR törvény szerinti kötelező tájékoztatás a kamerás megfigyelésről. A kerítésre több helyen ki kell helyezni az illetéktelenek számára belépést tiltó táblákat, valamint biztonsági intézkedésként a zivataros időben belépést tiltó táblákat is. Érdekességként jegyezzük meg, hogy a napelemes erőművek területén előszeretettel telepednek meg darazsak, ezért célszerű ezeknek a fullánkkal rendelkező rovaroknak a veszélyére is felhívni a figyelmet.
Elhelyezés
A fent felsorolt táblák vagy adott esetben matricák elhelyezéséről is rendelkezik az előírás. A bejáratok, kapuk, kerítések mentén az általános érvényű jelzéseket kell kihelyezni jól látható, az érkező személyeket megfelelően tájékoztató módon. Az elektromos berendezéseket (invertereket, elosztó szekrényeket) egyenként el kell látni az oda vonatkozó jelölésekkel. A tűzoltókat segítő jelzéseket a főkapcsolóknál kell elhelyezni. A tábláknak és matricáknak kültéri felhasználásukból adódóan időjárásállóknak és UV-állóknak kell lenniük. Ez azt jelenti, hogy ellen kell állniuk az időjárás mindenféle károsító hatásainak: szélnek, csapadéknak, napsütésnek anélkül, hogy alaki változást szenvednének vagy idő előtt kifakulnának.
A hiányzó jelzések, táblák és matricák nem csupán adminisztrációs problémát jelentenek, hiszen emiatt többféle elmarasztalásra is sor kerülhet. Nagy összegű munkavédelmi bírságra számíthat a napelempark üzemeltetője, ha hiányoznak a kötelező munkavédelmi jelzések. Előfordulhat, hogy a Katasztrófavédelem nem engedélyezi az üzembe helyezést, ha tűzvédelmi szempontból nem megfelelők a jelzések. Egy esetlegesen bekövetkező baleset esetén a táblák hiányára hivatkozva akár a biztosító is elutasíthatja a kárfizetést, szóval nem éri meg kockáztatni.
A napelemparkok kötelező táblázása tehát nem csak papírforma. Ez a rendszer szerves része, amely segít megvédeni az ott dolgozókat, karbantartókat, látogatókat és nem utolsó sorban a beruházás értékét. Egy jól elhelyezett, időjárásálló tábla nem csak megfelelés, hanem felelős gondolkodás is egyben.
Egyszerűnek tűnhet a válasz a címben feltett kérdésre, mégis alapvető eltérés van a "hagyományos" tüzek oltásához képest. Nem mindegy ugyanis, hogy mivel és hogyan állunk neki egy elektromos tűz oltásának.
Átfogó képet adunk arról, hogyan és milyen feltételek mellett alkalmazható a kamerás megfigyelés Magyarországon, különös tekintettel a magánterületi és ipari felhasználásra.